Natječaj za najbolju književno-publicističku knjigu na temu Domovinskoga rata 2016. godine bio je objavljen i ove godine, prijavljeno je 17 djela, a u Prosudbenom sudu,koji je bio sastavljen isključivo od sudionika Domovinskoga rata, bili su dr. Vesna Bosanac, Željko Baća, Josip Palada, Marija Peakić Mikuljan i Mladen Pavković. Cilj natječaja je da se što više piše i objavljuje o hrvatskom Domovinskome ratu, odnosno o stvaranju slobodne, samostalne i neovisne hrvatske države, a nagradu su ove godine zajednički dodijelili koprivnička Udruga hrvatskih branitelja Domovinskog rata 91. (UHBDR91.) i zagrebačka Udruga branitelja Domovinskog rata "Zagrebački velesajam".

Svečana dodjela nagrade održana je u petak, 7. listopada na Zagrebačkom velesajmu, a nagradu braniteljskih udruga na književno-publicističkom natječaju "Bili smo prvi kad je trebalo", dobio je dr. Andrija Hebrang sa suradnicima za knjigu „Hrvatski sanitet tijekom srpsko-crnogorske agresije na Republiku Hrvatsku 1990. - 1995.“. Dodijeli su nazočili akademik Ivica Kostović, dr.Vesna Bosanac, predsjednik Skupštine Grada Zagreba Andrija Mikulić, izaslanice gradonačelnika Grada Zagreba Milana Bandića Sonja Jasić – Kovačić, Katarina Milković i Đurđica Sumrak, Željko Baća, predsjednik Udruge branitelja Domovinskog rata „Zagrebački velesajam“, te voditeljica Zagrebačkog velesajma Dina Tomšić i gradonačelnik Grada Novske Vlado Klasan.

Nagradu je dobitniku uručio počasni član Udruge branitelja Domovinskog rata "Zagrebački velesajam" Mladen Pavković, koji je istaknuo kako je dr. Franjo Tuđman prepoznavao međunarodne silnice i pripremao se s hrvatskim narodom uskočiti u povijesni kovitlac. "Ono što je dr. Tuđman prepoznavao na domaćoj i međunarodnoj političkoj razini to je hrvatski ministar zdravstva dr. Andrija Hebrang, ustrojavanjem Glavnoga sanitetskog stožera već potkraj 1990., prepoznao na svom zdravstvenom polju" – izjavio je Mladen Pavković. Dobitnik nagrade dr. Andrija Hebrang je podsjetio kako je stožer Ministarstva zdravstva, kasnije preimenovan u Glavni sanitetski stožer Republike Hrvatske, na prijedlog ministra utemeljila radna skupina na osnovi političkih prosudbi o opasnostima koje prijete Hrvatskoj. Knjiga "Hrvatski sanitet tijekom srpsko-crnogorske agresije na Republiku Hrvatsku 1990.-1995." (748 str.), tematski je podijeljena na 12 poglavlja i 64 potpoglavlja, pisala su ju 52 autora i 88 suatora, a govori o djelovanju 6 tisuća liječnika hrvatskoga saniteta, te oko 12 tisuća sestara, tehničara i drugoga osoblja. Prosudbeni sud još je pohvalio dvije knjige: „58“ (HOS u obrani Vukovara i Bogdanovaca),
autora Damira Markuša iz Kutine i „Krhotine djetinjstva“ (skupine autora).