• Povećaj font
  • Smanji font
  • Promijeni kontrast
  • Sivi tonovi
  • Promijeni vrstu slova
  • Vrati izvorno

18. ožujka 2016.

Tribina "Da se ne zaboravi – 25 godina poslije" s Ljubom Ćesićem Rojsom

Udruga branitelja Domovinskog rata „Zagrebački velesajam“ svaki mjesec organizira jednu tribinu s nazivom „Da se ne zaboravi – 25 godina poslije“, a druga takva tribina održana je u srijedu, 16. ožujka u Paviljonu 8b Zagrebačkog velesajma. Gost druge tribine, nakon umirovljenog admirala Davora Domazeta Loše, bio je umirovljeni general Hrvatske vojske Ljubo Ćesić Rojs, a tribina je održana pod vodstvom počasnog člana Udruge, novinara i publicista Mladena Pavkovića.

Tribini su nazočili izaslanik gradonačelnika Grada Zagreba Stjepan Sučić, gradonačelnik Grada Novske Vlado Klasan,  predstavnik Muzeja hrvatske kulturne baštine Zoran Mitrović i brojni drugi gosti. Na samom početku tribine, sve prisutne pozdravio je predsjednik Udruge branitelja Domovinskog rata „Zagrebački velesajam“ Željko Baća, koji im se ovom prigodom zahvalio na dolasku. Ljubo Česić Rojs je nakon demokratskih promjena 1990. prešao u Antiterorističku jedinicu Lučko, a šira javnost ga je upoznala kada je na "Krvavi Uskrs" 1991. godine vozio autobus koji je doveo hrvatske redarstvenike na Plitvice, kada je tromblonska mina udarila isti autobus ali nije eksplodirala.

Nakon nemilog događaja Ljubo Ćesić Rojs upoznao je tadašnjeg Ministra obrane Gojka Šuška, te postao njegov pomoćnik. Bio je glavni operativac za opskrbu Južnog bojišta, njegova mehanizacija je uoči Oluje probijala ceste na planini Dinari kojom su prolazili tenkovi, a dobitnik je 12 odličja iz Domovinskog rata. U razgovoru s Mladenom Pavkovićem osvrnuo se na trenutno stanje u kojem su se našli hrvatski branitelji, kao i na novoizabranog ministra branitelja Tomislava Medveda, a razgovarali su i o drugim aktualnim temama.

Umirovljeni general HV-a Ljubo Ćesić Rojs tvrdi kako je najbolji Zakon o hrvatskim braniteljima bio je onaj iz 1996./1997. godine, te da smo sa brojke od 362 tisuće došli na 500 tisuća branitelja, iako se točno zna tko je bio u Domovinskom ratu jer se o tome uredno vodila evidencija. "Gospodo draga, mi koji smo ostali živi, od Sučića do Klasana, moramo napisati istinu, odnosno kako smo ostvarili stoljetni san hrvatskog naroda" – rekao je general.